Siirry sisältöön

Sanataidelahja 7–10-vuotiaille!

Vantaan sanataidekoulu lahjoitti tänä syksynä 7–10-vuotiaille oppilailleen sanataidelahjan. Lahja sisältää ikätasolle sopivan kirjan ja siihen laaditun sanataidetehtävävihkosen. Kirjan nimi on Painajaispuoti ja hirmuinen jumimies (WSOY) ja sen on kirjoittanut Magdalena Hai ja kuvittanut Teemu Juhani.

Hirmuisia sanataidetehtäviä – vihkosen tehtävät on laatinut vastaava sanataideopettaja Maami Snellman ja tuottanut Vantaan sanataidekoulu. Kirjan ja tehtävävihkosen tavoitteena on rohkaista lukijoita tarttumaan kirjaan ja luomaan mukavia lukuhetkiä yhdessä ystävän tai oman perheen kanssa.

Toivottavasti myös tehtävävihkonen innostaa sanataiteilemaan! Hirmuisista sanataidetehtävistä voi nautiskella yksin, kaverin tai oman aikuisen kanssa! Kaikista tärkeintä on leikkiä sanoilla, hassutella ja käyttää mielikuvitusta!

Sanataidelahjaa ja tehtävävihkosta on tukenut Otavan Kirjasäätiö.

Syksyn aikana myös muut Vantaan sanataidekoulun taiteen perusopetusryhmät tulevat saamaan oman kirjalahjan.

Valokuvissa Sanataikurit lukevat lahjakirjaa kotona!