Siirry sisältöön

Harrastamisen Suomen malli

Harrastamisen Suomen mallin tavoitteena on tukea lasten ja nuorten hyvinvointia mahdollistamalla jokaiselle lapselle ja nuorelle mieluisa ja maksuton harrastus koulupäivän yhteydessä. Harrastustarjonta valitaan lasten ja nuorten toiveiden mukaan. Toimintamalli suunnitellaan, rakennetaan ja kokeillaan yhdessä harrastuksia tuottavien tahojen kanssa. Lukuvuonna 2023-2024 toimintaa järjestetään 262 kunnan alueella perusopetuksen oppilaille.

Toimimme Vantaan sanataidekoulussa palveluntuottajina sekä Espoossa että Vantaalla. Kerhopaikat ja määrät vaihtelevat lukuvuosittain.

 

Lisätietoa Harrastamisen Suomen malli:

https://harrastamisensuomenmalli.fi

Lisätietoa Vantaa:

https://www.vantaa.fi/fi/harrastusten-vantaa

Lisätietoa Espoo:

https://www.espoo.fi/fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika/espoon-harrastuspolku

Lukuvuosi 2023-24

SANATAIDEKERHOT

Sanataidekerhoissa tutustutaan kirjallisuuteen elämyksellisesti ja erilaisia ilmaisumuotoja hyödyntäen. Ryhmässä luetaan, kirjoitetaan ja kuvitetaan tarinoita. Leikitään sanaleikkejä ja tehdään erilaisia ilmaisuharjoituksia. Sanataide tukee osallisuutta, yhdessä tekemistä, ilmaisutaitoja, sanavarastoa ja mielikuvituksen käyttöä.

LITERARY ART CLUB

Join a exciting creative Literary Art club! You will experience the world of literature through reading and inventing stories, illustrating, acting and playing out our own imaginative creations. Every child’s self-expression is encouraged on an individual basis.

Tämä on ilmaista harrastamisen Vantaa kerhotoimintaa.

AURINKOKIVEN KOULU
Tiistaisin
1.-2.lk oppilaille Klo: 14.00-15.00
3.-6.lk oppilaille Klo: 15.00-16.00

LEHTIKUUSEN KOULU
Keskiviikkoisin
1.-2.lk oppilaille Klo: 13.20–14.2o
3.-6.lk oppilaille Klo: 14.2o–15.20

KOIVUKYLÄN ASUKASTILA
Torstaisin
1.-6.lk oppilaille  klo 14-15.30

Ilmoittaudu/ sign up:

https://sanataidekoulu.hobiver.com/ilmo

Choose/Valitse: Harrastamisen Vantaa sanataiteen koulukerhot->

 

TARINOIDEN TAIKA -sanataide
Sanataidekerhossa luemme, kirjoitamme, kerromme, kuvitamme, esitämme, keksimme omia mielikuvitushahmoja ja seikkailuja. Tule mukaan sanataiteen hauskaan ja jännittävään maailmaan!

Tämä maksutonta Espoon harrastuspolku toimintaa.

Join a exciting creative Literary Art club! You will experience the world of literature through reading and inventing stories, illustrating, acting and playing out our own imaginative creations. Every child’s self-expression is encouraged on an individual basis.

NÖYKKIÖNLAAKSON KOULU
Perjantaisin
3.-6.lk oppilaille Klo: 13.15–14.45

JUPPERIN KOULU
Maanantaisin
3.-6.lk oppilaille Klo: 14.00–15.30

Ilmoittaudu/ sign up:

https://sanataidekoulu.hobiver.com/ilmo

Choose/Valitse: Espoon harrastuspolku Tarinoiden taika->