RUNOUTTA-kiertue saapuu sanataidekoululle 16.9, klo 16

Runoyhdistys Nihil Interitin runoilijakiertueella bussilastillinen runoilijoita kiertää Suomea 11.–16.9. Kiertue päättyy lauantaina 16.9. Vantaalle.
Vantaan sanataidekoululla esiintyvät runoilijat Rita Dahl, Zoila Fors, Timo Harju, Leena Kellosalo ja Kirsti Kuronen.

Tapahtuma ilmainen ja avoin kaikille!

thumbnail_runoutta-fiiliskuva-logo-vari
Kaikkiaan RUNOUTTA! -kiertue käsittää sata runokeikkaa. Ne voivat olla esiintymisiä yhdelle luokalle tai koko koululle, runonlukutilaisuuksia, runouden esittelyä tai runoilijan työstä kertomista, työpajoja tai tietoiskuja. Iltaisin kiertueen runoilijat esiintyvät mm. kirjastoissa ja baareissa.
Kiertue kulkee reitillä Helsinki, Joensuu, Varkaus, Mikkeli, Savonlinna, Imatra, Lappeenranta, Hamina, Vantaa.Runoyhdistys Nihil Interitin hanke Suomen itsenäisyyden 100-vuotis juhlavuonna tuo runoutta koululaisten ulottuville. Hanke on osa valtioneuvoston Suomi100-ohjelmaa ja se on saanut rahoitusta myös Jenny ja Antti Wihurin rahastolta sekä WSOYn kirjallisuussäätiöltä.

_Vantaan Sanataidekoulu     _Tikkurilantie 44 P     _01300 Vantaa     _P: 045 126 6080     _Ota yhteyttä