Olemme mukana Näätsä2 -hankkeessa

Vantaan sanataidekoulu on mukana Näätsä 2 -hankkeessa yhdessä Lasten ja nuorten taidekeskuksen säätiön, Hyvinkään lasten ja nuorten kuvataidekoulun, Hämeenlinnan Visuaalisen taiteen koulu Aimon ja Uudenmaan Taito-käsityökoulu Helmen kanssa. Lisäksi hankkeen yhteistyökumppaneina on Suomen Muinaistaideseura, Suomen Rautatiemuseo, Balakirevin lasten taidekoulu Petroskoissa ja Ukrainan kulttuurikeskus Tallinnassa.

Näätsä 2:n tavoitteena on kehittää monitaiteisesti visuaalisten taiteiden sekä sanataiteen pedagogiikkaa ja opetusmetodeja. Mukana on sekä koulujen ohjaajia että nuoria oppilaita. Lisäksi hankkeen aikana järjestetään leirikoulut sekä Petroskoissa että Suomessa.

Alla olevaa kuvaa klikkaamalla pääset lukemaan uunituoretta Näätsä 2 -blogia:

Näätsä2blogi

Kommentoi

Vaaditut tiedot on merkitty tähdellä. (Sähköpostiosoitetta ei julkaista.)

_Vantaan Sanataidekoulu     _Asematie 11 A 11 (Tikkuraitti 11 A 11)    _01300 Vantaa     _P: 045 126 6080     _Ota yhteyttä