Metsän ovi raollaan – elämyksellinen näyttely Pessissä 29.9.–31.10.2014

Olemme mukana toteuttamassa Vantaan kaupungin kulttuuripalvelujen tuottamaa elämyksellistä taidenäyttelyä

Pääset osallistumaan näyttelyyn Perhelauantaiden työpajojen kautta lauantaina 4.10. klo 13-17 ja 18.10. klo 13-17.

Ohjaajana pajoissa toimii Vantaan sanataideloulun vastaava sanataideohjaaja Maami Snellman. Pajoihin on vapaa pääsy!

Lue lisää näyttelystä ja työpajojen sisällöistä Vantaan kaupungin sivuilta: http://www.vantaa.fi/fi/kulttuuri/kulttuuritalot/taidetalo_pessi/nayttelyt

 

”Metsän ovi raollaan -näyttely pohjautuu lasten kirjailijoiden teoksiin. Se vie kävijänsä sanataiteelliselle seikkailulle metsän syvyyksiin, jossa voi kohdata metsän lumoavia haltijoita sekä ilkikurisia kummajaisia. Värikkäiden lehtien lomassa kujeilee perhosia ja keijukaisia, karujen puiden suojassa tömistelee peikkoja ja maahisia. Näyttely tutustuttaa vierailijat useampaan aiheeseen liittyvää lastenkirjaan, jotka ovat esillä näyttelyssä.” (http://www.vantaa.fi/fi/kulttuuri/kulttuuritalot/taidetalo_pessi/nayttelyt)

 

Lisätietoa ja yhteydenotot

_Vantaan Sanataidekoulu     _Asematie 11 A 11 (Tikkuraitti 11 A 11)    _01300 Vantaa     _P: 045 126 6080     _Ota yhteyttä