Nuorten lavarunousklubin kuulumisia

 

 

”Tää oli mahtavaa!”

Vantaan sanataidekoulu järjesti yhteistyössä Helsinki Poetry Connectionin kanssa nuorille suunnatun lavarunousklubin 18.5. Tikkurilan vanha apteekki, nykyinen nuorisotila Tonttula, täyttyi päivän aikana nuorista runoilijoista. Osallistujia palveli myös runokahvila ja paikalla kävi noin 60 runouden, leivonnaisten ja kahvin ystävää.

HPC:n Harri Hertell, Kasper Salonen ja Juho6 pitivät lavarunouden muodoista ja  mahdollisuuksista pienen työpajan. Päivä huipentui kun mikrofoniin tarttui yli kaksikymmentä nuorta tulkitsemaan tekstejään. Runoja oli kirjoitettu aiemmin järjestetyssä lavarunouslaboratoriossa ja osa oli saanut inspiraationsa itse klubista.

 

2013-05-18 15.14.32 2.0

Kuva: Maami Heikkinen

 

Päivä oli menestys sekä järjestäjien ja klubille osallistuneiden nuorten mielestä.  Vantaan sanataidekoulu haluaa olla myös jatkossa mukana järjestämässä vastaavia tapahtumia.

 

Matka kaukaisiin maihin,

niin kaukana yli meren

ja mantereiden lentäen.

 

Jotakin samaa on ilmassa,

kuin siinä naapurimaassa.

näin uuden näyn keväisestä

kävelystä ja meistä.

Käsi kädessä.

 

Tajusin sen vasta

kaukana, käskyn

”Rakasta”.

 

Oona Sirainen

 

 Tämän runon myötä toivotan kaikille mukavaa kesää koko sanataidekoulun puolesta!

Johannes Keltto

Sanataideopettaja

 

Kommentoi

Vaaditut tiedot on merkitty tähdellä. (Sähköpostiosoitetta ei julkaista.)

_Vantaan Sanataidekoulu     _Asematie 11 A 11 (Tikkuraitti 11 A 11)    _01300 Vantaa     _P: 045 126 6080     _Ota yhteyttä