Halloween Askiston iltapäiväkerhossa

Sanataideopettaja Kati Oinonen oli tuonut kerhoon tyhjiä taloja, jotka iltapäiväkerholaiset saivat itse sisustaa ja kalustaa piirroksillaan hirviöiden taloiksi. Kerhon seinille tulikin monenmoisia asuntoja ja asukkaita. Kerhotalon ikkunoista kurkisteli outoja, hieman lepakoita muistuttavia elukoita, joita yritettiin häätää kynttilänvaloilla. Ei ihan onnistunut, joten päätettiin pitää 1.11. Halloween-juhlat. Valot sammutettiin, kynttilät sytytettiin ja koko kerhotila täyttyi haamuilla, pienillä prinsessoilla, luurangoilla ym erikoisilla ja pelottavilla hahmoilla. 

Halloween

Kuva: Eija Pikkusaari

 

Erään lapsen mukanaan tuomat kasvomaalit aiheuttivat jonon päänoidan eteen, koska sekä tytöt että pojat halusivat saada korostusta kasvoihinsa jo muutenkin upeiden asujensa täydennykseksi. Aika uhkasi loppua kesken ja niinpä pieni haamu-tyttönen jatkoi kavereiden kasvojen koristelua. Tämä olikin parempi ratkaisu, sillä kasvokuvioista tuli erittäin monipuolisia ja mielenkiintoisia.

 

Halloween2

Päänoita siirtyi kattamaan pitopöytää, jossa oli tarjolla kaikenlaista ällöttävää, nyyttikestityyliin hankittua naposteltavaa: myrkkyjuomaa, haamutikkareita yms. Kaikki syötävä maistui kuitenkin pienille juhlijoille – siis se kaikki, joka ei ollut tipahdellut juhlinnan tuoksinassa lattialle. Ei huolta: kuten normaalinkin kerhopäivän jälkeen tilat siivottiin yhteistuumin ja pienet masut pullollaan lapset lähtivät koteihinsa odottamaan tiedossa olevia illan rientoja.

 

Eija Pikkusaari  

ip-ohjaaja

Kommentoi

Vaaditut tiedot on merkitty tähdellä. (Sähköpostiosoitetta ei julkaista.)

_Vantaan Sanataidekoulu     _Asematie 11 A 11 (Tikkuraitti 11 A 11)    _01300 Vantaa     _P: 045 126 6080     _Ota yhteyttä